Why don't we go to The Netherlands

למתבגרת המתוקה שלי היה חלום: לראות הופעה של הלהקה האהובה שלה. מי הלהקה? חמישיית הבנים האמריקאית המפורסמת שכבשה את כל העולם – Why don't we. אם תשאלו מי הם, תחשפו את גילכם המופלג… בתי מעריצה אותם כבר שנתיים, ולפני שנה התחננה שאקח אותה להופעה שלהם באירופה, אך העיתוי המשפחתי היה בלתי אפשרי, בשל חגיגות בר-המצווה של אחיה. הבטחתי לה, שבסיבוב ההופעות הבא שלהם באירופה, אשתדל לקחת אותה לאחת ההופעות…

והנה חלפה שנה, ושוב הכריזה הלהקה על סיבוב הופעות באירופה, באוקטובר 2019. למרבה השמחה, חלק מההופעות הצטלבו עם ימי חופשת סוכות שלנו! כך נרקמה תוכנית החופשה, הצטרפו לחגיגה עוד זוג מתבגרות (חברתה של בתי ואחותה) יחד עם אמם, וגובשה תוכנית הנסיעה להופעה והטיול מסביבה.

כשהגיע מועד פתיחת מכירת הכרטיסים (חמישה חודשים מראש!), התכנסנו יחד מול המחשב ותיכננו לקנות כרטיסים להופעה באוטרכט, הולנד. לא תאמינו, אבל לא הספקנו… בתוך שלוש דקות נמכרו כל הכרטיסים להופעה באוטרכט, ואנו ראינו בעינינו את החלום מתמוגג ונגוז… מיד פנינו לעדיפות השניה, הופעה בטילבורג הולנד, ולשמחתנו הרבה – הצלחנו לרכוש את הכרטיסים המבוקשים! טילבורג – הנה אנו באות! אוטרכט תחכה לנו לפעם הבאה…

Orly-Ofek-Tilburg-09

בחרנו לשלב את המופע עם טיסה לאמסטרדם, שלושה ימי שהות בטילבורג ועוד יומיים באמסטרדם, ונסיעות ברכבות הלוך ושוב מאמסטרדם לטילבורג וחזרה.

רוצים לשמוע איך היה? הצטרפו אלינו לצלילי שיר הנושא מהמופע, ויחד נצא לטיול סתווי שכולו חוויה!

Why don't we go to Tilburg

את טיולנו התחלנו מטילבורג בדרום הולנד, העיר בה התקיימה ההופעה המיוחלת. הגענו אליה בטיסה לסחיפהול, ומשם נסיעה של שעה וחצי ברכבת, בנוף הירוק של הולנד.

בחרנו ללון במרכז העיר, קרוב מאד לאולם בו תתקיים ההופעה. ללא התלבטויות רבות נבחר מלון Mercure Hotel Tilburg Centrum, מלון חדיש ונוח עם חדרים מרווחים, שירות אדיב וארוחת בוקר הולנדית טעימה.

Orly-Ofek-Tilburg-05

המלון ממוקם בסמוך למדרחוב במרכז העיר, שם יכולנו ליהנות משופינג ומסעדות ממש מתחת לאף. במדרחוב וסביבתו יכולנו למצוא את כל החנויות והרשתות האהובות עלינו, כולל Primark כמובן, וגם מסעדות ובתי קפה כמו Vapiano האיטלקית, Dunkin Donuts או Starbucks החביב במיוחד על המתבגרת. במדרחוב זה בילינו חלק נכבד מזמן הביקור שלנו בטילבורג, לאור העובדה שטילבורג היא עיר אוניברסיטאית קטנה, ומיגוון האתרים שהיא מציעה לתייר הינו מצומצם ביותר…

Orly-Ofek-Tilburg-07Orly-Ofek-Tilburg-08Orly-Ofek-Tilburg-20Orly-Ofek-Tilburg-19

האתר המפורסם ביותר בקירבת טילבורג הוא כמובן פארק השעשועים Efteling. המתבגרת בחרה לוותר עליו בחופשה זו, והעדיפה לטייל בניחותא כמו הולנדית מקומית, ולטעום כמה מהאתרים החביבים והצנועים יותר באיזור.

הספריה המקומית LocHal

מאחורי תחנת הרכבת של טילבורג, במבנה תעשייתי גדול ששימש בעבר כמפעל טקסטיל, ממוקמת כעת ספריה ציבורית גדולה – LocHal Bibliotheek. הביקור בספריה הוא חוויה מיוחדת לחובבי עיצוב פנים, ואהבנו מאד את האופן בו משתלב העיצוב המודרני והצבעוני של פינות הספריה יחד עם שלד הפלדה המאסיבי של המבנה הישן.

Orly-Ofek-Tilburg-LocHal-15Orly-Ofek-Tilburg-LocHal-16Orly-Ofek-Tilburg-LocHal-17Orly-Ofek-Tilburg-LocHal-14

אפילו פינת הילדים בספריה מתוקה כמו סוכריה, וממש מזמינה לצלול אל עולם האגדות והסיפורים…

Orly-Ofek-Tilburg-LocHal-11Orly-Ofek-Tilburg-LocHal-12Orly-Ofek-Tilburg-LocHal-13

גרפיטי מאחורי תחנת הרכבת

חומות הבטון מאחורי מסילת הרכבת, ליד הספריה LocHal, הם קנווס הציור של אמני הגרפיטי בטילבורג. המתבגרת לא פספסה הזדמנות נהדרת לצילומים מרהיבים!

Orly-Ofek-Tilburg-24Orly-Ofek-Tilburg-23Orly-Ofek-Tilburg-22

הפארק המקומי וילהלמינה

המתבגרת ואני חיפשנו פארק בטילבורג, בו נוכל ליהנות מצבעי שלכת, ומצאנו את פארק וילהלמינה – Wilhelminapark. הפארק הקטן סיפק את הסחורה – עצים בצבעי שלכת, בריכת ברווזים וגשרון ברזל עם כמה מנעולים, והרבה שקט ושלווה מקומית.

Orly-Ofek-Tilburg-25Orly-Ofek-Tilburg-26Orly-Ofek-Tilburg-27Orly-Ofek-Tilburg-28

מוזיאון הטקסטיל

טילבורג מתמחה בתעשיית הטקסטיל, ולכן גם מתהדרת במוזיאון הטקסטיל – Textile Museum. המתבגרת ואני בילינו בוקר מהנה במוזיאון, שהוא גם סדנה פעילה של אמנים ומעצבים. התרשמנו מהמוצגים ההסטוריים הממחישים את תהליך עיצוב וייצור בדים ושטיחים אז והיום, ונהנינו מפעילויות יצירה ותצוגות אינטראקטיביות.

Orly-Ofek-Tilburg-Textile-Museum-29Orly-Ofek-Tilburg-Textile-Museum-30Orly-Ofek-Tilburg-Textile-Museum-31

גינת הלגה דן

מצאנו בטילבורג גם פינה יהודית קטנה: גינה הצמודה לבית הכנסת, ובה פסל מיוחד לזכרה של הלגה דן. הלגה דן היתה נערה יהודייה הולנדית, שסיפורה דומה לזה של אנה פרנק. הלגה ומשפחתה הסתתרו מפני הנאצים בשנת 1943 בדירת מסתור בטילבורג. במסתור כתבה הלגה בחשאי יומן ובו גוללה את סיפורם של 21 ימים בחודשי חייה האחרונים, עד שנתפסה ונשלחה למחנה ההשמדה סוביבור, שם נהרגה. יומנה של הלגה דן נתגלה רק בשנת 2004.

Orly-Ofek-Tilburg-Helga-Deen-32Orly-Ofek-Tilburg-Helga-Deen-33

Why don't we go to THE SHOW

הדובדבן של ביקורנו בטיבורג היה כמובן – המופע של להקת Why don't we. בשביל המתבגרת זו היתה הגשמת חלום, וגם אני נהניתי לחוות איתה את החוויה המרגשת!

המופע התקיים באולם גדול, בעמידה ללא מקומות ישיבה, משמע הקהל הרב מגיע למקום כמה שעות לפני תחילת המופע, וממתין בתור ארוך שמשתרך לאורך מאות מטרים ומקיף את הבניינים והרחובות באיזור, עד לפתיחת הדלתות. התמקמנו והשתלבנו בתור הארוך של נערות בגילאי 14 עד 18, כולן (כולל המתבגרת שלי) לבושות בחולצות Merchandise עם לוגו הלהקה, מצוידות בטייק-אווי מהמסעדות ברחוב, צוהלות ועליזות ושרות בקולי קולות את שירי הלהקה האהובה על כולן!

כשהגיעה העת ונפתחו דלתות האולם, האנרגיות רק עלו וגברו, והגיעו לשיאן במופע עצמו – כל שיר של הלהקה היה מלווה בשירת המונים של אלפי הנערות בקהל, בצילומי סלפי וצרחות היסטריות של התרגשות.

Orly-Ofek-Tilburg-Why-dont-we-36

Orly-Ofek-Tilburg-Why-dont-we-39Orly-Ofek-Tilburg-Why-dont-we-40

בקיצור – היה שווה! קבלו באהבה טעימה קטנה מהמופע, של אחד השירים היפים ביותר – ואל תחמיצו את צרחות הנערות המתרגשות והשירה בקולי קולות:

Why don't we go to Amsterdam

ביום שאחרי (המופע), כשההתרגשות של המתבגרת עדיין לא שככה, נפרדנו מטילבורג ונסענו ברכבת צפונה אל העיר הגדולה – אמסטרדם. למתבגרת זהו כבר ביקור שני באמסטרדם, כשהראשון היה במסגרת הטיול המשפחתי שלנו לצפון גרמניה והולנד, אז הקדשנו לאמסטרדם יום שלם וגדוש באתרים וחוויות. הפעם החלטנו לקחת את אמסטרדם באיזי, "נעצנו" בתוכנית רק אתר אחד שבחרנו (מוזיאון ואן גוך), ואת שאר הזמן הקדשנו לטעימות של העיר ושיטוט חופשי עם הרוח ובהתאם למצב רוח!

מקום הלינה שבחרנו היה מלון נובה – Nova Hotel, במרכז העיר, סמוך לכיכר דאם. מלון 3 כוכבים חמוד, לא זול במיוחד, אבל המחיר הוא פונקציה של המיקום המרכזי – וזה היה חשוב לנו מאד, לפרק הזמן הקצר של יומיים בלבד. גם כאן החדרים היו נקיים ונוחים וארוחת הבוקר מגוונת וטעימה.

Orly-Ofek-Amsterdam-45

טועמים את העיר

שיטוטנו בעיר החל ממדרחוב הקניות Kalverstraat, מכיכר דאם עד שוק הפרחים הצף. הזדמנות מצוינת עבור המתבגרת לעוד קצת שופינג!

בדרך עצרנו בדוכן הצ'יפס הטוב ביותר באמסטרדם: צ'יפס אלופי הרטבים – Vleminckx Sausmeesters. צ'יפס נהדר וטעים במיוחד!

הגענו לשוק הפרחים הצף, ומשם המשכנו לטייל לאורך תעלות המים וליהנות מחנויות חמודות ומהאווירה התוססת ברחובות אמסטרדם.

Orly-Ofek-Amsterdam-61Orly-Ofek-Amsterdam-66

כמובן שנהנינו גם מארוחות טעימות במסעדות, ואהבנו מאד את Hard Rock Café Amsterdam, בזכות האווירה העליזה וההמבורגרים המעולים!

Orly-Ofek-Amsterdam-63Orly-Ofek-Amsterdam-64

פסלי משמר הלילה בכיכר רמברנדט

אחת ההפתעות שנקרתה בדרכנו וריגשה אותי במיוחד היתה כיכר רמברנדט, המעוטרת בפסלי ברונזה של הדמויות מהציור המפורסם "משמר הלילה". חיפוש קצר בגוגל העלה כי פסלים אלה הוצבו לראשונה בכיכר בשנת 2006, לרגל חגיגות 400 שנה להולדת רמברנדט, ופיספסתי אותם בביקורנו הקודם באמסטרדם. המתבגרת הסבלנית המתינה לאמא שתצלם את הפסלים מכל זווית אפשרית, לפני שנמשיך הלאה.
(לאחרונה התבשרתי בפייסבוק, שבפברואר לפני חודשיים הוסרו הפסלים מהכיכר, בשל מחלוקת על דמי השכירות… ולכן גם התמונות שצילמתי בכיכר הן כיום כבר היסטוריה).

Orly-Ofek-Amsterdam-56

Orly-Ofek-Amsterdam-59Orly-Ofek-Amsterdam-60

שוק אלברט קאופ

גם הפעם בביקורנו באמסטרדם, לא וויתרנו על שוק אלברט קאופ הססגוני – Albert Cuypmarkt. נהנינו מדוכני הפרחים, הפירות, המטעמים והמזכרות.

Orly-Ofek-Amsterdam-53Orly-Ofek-Amsterdam-54Orly-Ofek-Amsterdam-55

פארק Vondelpark

את מנת השלכת היומית שלנו טעמנו בפארק הירוק הגדול של אמסטרדם – Vondelpark. טיילנו בהנאה באוויר הצח וצילמנו את שלל גווני השלכת הזהובה.

Orly-Ofek-Amsterdam-Vondelpark-50Orly-Ofek-Amsterdam-Vondelpark-44Orly-Ofek-Amsterdam-Vondelpark-51

מוזיאון ואן גוך

המנה העיקרית בביקורנו באמסטרדם היתה מוזיאון ואן גוך. רכשנו מראש באתר המוזיאון כרטיסי כניסה הכוללים מדריך קולי (Audio Guide), שהפך את חווית הסיור במוזיאון למעניינת ביותר. הסיור באמצעות המדריך הקולי לקח אותנו אל מסע חייו של וינסנט ואן גוך, דרך התפתחותו המקצועית ועד מותו הטרגי.

Orly-Ofek-Amsterdam-Van-Goch-Museum-49

Why don't we go back home

חופשת סוכות ההולנדית שלנו הסתיימה, וחזרנו ארצה המתבגרת ואני אל שאר בני המשפחה. החופשה הבאה היתה מתוכננת לנו בחופשת הפסח, אפריל 2020, אך מסתבר שתוכניות לחוד – ומציאות לחוד…

במבט לאחור, בעודי כותבת ומספרת כעת על חופשתנו בהולנד, אנו נמצאים בתקופת הקורונה, כשהעולם כולו בסגר ואמסטרדם אף היא נצורה ושוממה. מי יכול היה אז לנחש, שזאת תהיה טיסתנו האחרונה למשך זמן ארוך, שסופו כלל אינו ידוע?

Orly-Ofek-Tilburg-00

אסיים בכל זאת בנימה אופטימית, עם שמחה בלב על החופשה הסתווית המקסימה שהיתה לבתי ולי, ועם תקווה לעתיד שנשוב לטייל וליהנות מהעולם וכל פלאיו – והעיקר הבריאות!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: