מאירים את העולם

לכבוד החנוכה, חג האורים, בחרתי להגיש לכם רסיסי אור קסומים מרחבי העולם. ליקטתי עבורכם המלצות מאירות וססגוניות, על מיצגים ואירועים יפיפיים וחווייתיים שתוכלו לשלב בטיולים שלכם בארץ ובחו"ל, וכולם סביב מוטיב האור.

הצטרפו אליי לחגיגה של אורות וצלילים, ויחד נאיר את העולם בשלל צבעים!

ועוד משהו קטן וטוב: כדאי לכם להגיע עד סוף הפוסט – שם מחכה לכם אור גדול ומיוחד…!

אורות חג המולד

אם גם אתם נדבקתם בחיידק טיולי תקופת חג המולד, ודאי תסכימו איתי שחוויית אורות הכריסמס מדהימה ומיוחדת במינה. החל מאמצע נובמבר, מתגנדרות ומתהדרות ערים רבות בעולם בשלל אורות. עצי אשוח תמירים מוארים בנורות צבעוניות, והרחובות מתקשטים במיצגים מקוריים, המשתכללים משנה לשנה.

ערי אירופה מככבות ומובילות בתחום קישוטי האורות לחג המולד, הן ברחובות הראשיים והן בשווקי חג המולד בכיכרות. אך לא רק אירופה מוארת לקראת החג: גם ניו יורק בארה"ב, סינגפור, בנגקוק בתאילנד ומלבורן באוסטרליה אימצו לעצמן את המנהג, ואורות חג המולד שלהן מרהיבים ומושכים את התיירים.

לונדון היתה כוכבת חג המולד הראשונה שלי, וסיפרתי עליה בהרחבה בחנוכריסמס בלונדון.

כמוני התאהבה בה גם יערה מהבלוג EatNResting, שנהנתה מהאורות המנצנצים, הקור המקפיא וסיידר חם.

גם טל מהבלוג "הקראפטריה" נשבתה בקסמי הכריסמס של לונדון בייבי!

London-Christmas-Oxford-Carnaby-OrlyOfek29
לונדון בכריסמס – קרנבל ססגוני של אורות וצבעים!

מדריד המפוארת מתהדרת גם היא באורות מרהיבים לכבוד חג המולד והשנה החדשה, או כמו שהם נקראים בספרדית – Navidad. ניני אטלס מהבלוג "חמושה בעדשה" קלטה במצלמתה שלל אורות וצבעים במדריד.

איריס מהבלוג "עד הטיול הבא" חגגה גם היא את תקופת אורות ה-Navidad במדריד.

Madrid-Iris-02
מדריד מוארת לכבוד החג – התמונות צולמו ע"י איריס מהבלוג "עד הטיול הבא"

ברוז' הרומנטית בבלגיה מקושטת ומגונדרת באורות חג המולד, ונראית כאילו יצאה מספרי האגדות. דנה לב מהבלוג "משפחה במסע" חזרה ממנה זה עתה, ועוד טרם הספיקה לפרוק את המזוודה – היא כבר משתפת אותנו בקסם אורות הכריסמס של ברוז'.

Dana-Lev-Brugge
שוק חג המולד בברוז' – התמונה צולמה ע"י דנה לב מהבלוג "משפחה במסע"

חבל אלזס היפה בצרפת, ובליבו קולמר הקסומה ושטרסבורג הנוצצת, הן פנינות הקסם של אירופה. אורות הכריסמס – Noel בצרפתית – של עיירות אלזס, כאילו יצאו מספרי האגדות. יעד זה נמצא אצלי בראש סולם החלומות, ובקרוב מבטיחה להביא דיווחים טריים מהשטח…

ניו-יורק התוססת מקושטת גם היא באורות הכריסמס. אנני מהבלוג "באמאשלי" יצאה אל הכפור הניו-יורקי, עטופה במעיל חם וכובע יוניקלו, כדי להביא לנו את אורות שווקי הכריסמס בניו-יורק סיטי.

New-York-Annie-Beemasheli
שוק כריסמס ססגוני בניו-יורק – התמונה צולמה ע"י אנני מהבלוג "באמאשלי"

בודפשט החביבה מושכת אל אורות הכריסמס שלה תיירים רבים, וגם אנו הישראלים אוהבים אותה מאד. ינינה זסלבסקי אפק מהבלוג "אפקים מטיילים" חגגה עם בתה חופשת חורף בבודפשט ונהנתה מיופיים של שווקי חג המולד, המקושטים ביצירתיות רבה.

גם אושרה קמחי מהבלוג "על המזוודות" הביאה לנו טעימה נעימה מהאורות בשווקי חג המולד של בודפשט.

Budapest-Yanina-Afek
בודפשט נהדרת לאורם של קישוטי חג המולד – התמונה צולמה ע"י ינינה זסלבסקי אפק מהבלוג "אפקים מטיילים"

פראג, שכנתה של בודפשט, מתחרה בה ביופיים של שווקי חג המולד המוארים. סיון רביבו התאהבה באורות המנצנצים של פראג, בחופשת טרום כריסמס כיפית.

Prague-Sivan-Revivo-01.jpg
פראג מוארת ומקושטת להפליא – התמונה צולמה ע"י סיון רביבו

כמו כל פולניה טובה, גם פולין לא אוהבת "להישאר לבד בחושך"… וכמו חברותיה הונגריה וצ'כיה, מתגנדרת ומתקשטת לכבוד החג. ערי פולין מקושטות באורות כריסמס מרהיבים, ומושכות אליהן את הקהל הישראלי. ורשה וקרקוב הן המוכרות ביותר, אך ישנן עוד ערים יפות ומקושטות, המומלצות לביקור בתקופת הכריסמס. איריס מהבלוג "עד הטיול הבא" גילתה את וורוצלב המקושטת לכבוד החג, התאהבה בה – ובצדק!

Wroclaw-Iris-01

Wroclaw-Iris-02
וורוצלב בפולין מקושטת בשלל אורות וצבעים – התמונות צולמו ע"י איריס מהבלוג "עד הטיול הבא"

אורות חג המולד בישראל

בארצנו הקטנטונת תוכלו ליהנות מאורות חג המולד בשכונות הנוצריות, בירושלים, חיפה, נצרת ויפו, ואפילו בכפרים הנוצריים בגליל – כמו מעיליא, עילבון, פסוטה וכפר יאסיף. גם הם משובבי לב ומשמחים את כולנו, ויתרונם הגדול שהם ממש פה אצלנו מתחת לאף…

בחיפה עיר הולדתי, נמצא אחד האתרים היפים בעולם: "המושבה הגרמנית", לאורך שדרות בן גוריון, שבראשן מתנוססת כיפת הזהב הבהאית. בתקופת פסטיבל "החג של החגים" בחודש דצמבר, האיזור כולו מקושט באורות הכריסמס, ומושך אליו רבבות מבקרים.

ערן פאר מהבלוג "מטיילים עם ערן" טעם גם הוא מחוויית אורות הכריסמס בחיפה, וטייל במושבה הגרמנית ובואדי ניסנס.

Haifa-Christmas-Orly-Ofek-02
חיפה מוארת ומקושטת לכבוד "החג של החגים"

ירושלים בירתנו גם היא מוארת ומקושטת. ינינה זסלבסקי אפק מהבלוג "אפקים מטיילים" נשבתה בקסם הירושלמי של אורות חג המולד.

Jerusalem-Yanina-Afek
אורות חג המולד בירושלים – התמונה צולמה ע"י ינינה זסלבסקי אפק מהבלוג "אפקים מטיילים"

סיורי חנוכיות

החנוכיה שלנו אמנם צנועה בהשוואה לאורות חג המולד, אך כבודה במקומה מונח!

בשמונת ימי החנוכה, מדי ערב, מאירות שלל חנוכיות את חלונות הבתים, בעיקר בשכונות הדתיות כמו בירושלים, בבני ברק ובצפת. זאת הזדמנות נהדרת להגיע לסיור חנוכיות, ליהנות מהמראות ולהתבשם מאווירת חג החנוכה שלנו.

אילנה בר מהבלוג "יצאתי מביתי למסעותיי" יצאה בחנוכה אל שכונת נחלאות בירושלים, להתבשם מאור החנוכיות על אדני החלונות. גם אנחנו היינו בסיור שכזה, עם הילדים, ונהנינו מהקסם הירושלמי בסימטאות ומאווירת חג החנוכה – חוויה נפלאה לכל גיל!

Jerusalem-Hannukah-Orly-Ofek-02

Jerusalem-Hannukah-Orly-Ofek-01
חנוכיות על אדני החלונות בשכונת נחלאות בירושלים

פסטיבלים ותהלוכות אור

בתקופת החורף מתקיימים פסטיבלי אור רבים ברחבי העולם. חלקם מתקיימים במקביל לתקופת שווקי חג המולד, אך אחרים לאו דווקא קשורים לחג.

ממלכת האור בנגסאקי, יפן

אחד הפסטיבלים הגדולים והמרשימים ביותר מתקיים ביפן, מאמצע אוקטובר עד אמצע אפריל. המילה "פסטיבל" קטנה מכדי לתאר מיצג ענק ומדהים זה, המכונה "ממלכת האור" –  Kingdom Of Lights – המתקיים בנגסאקי, ונחשב למס' 1 של אירועי האורות ביפן. מיצג ענק זה מורכב מלמעלה מ-13 מיליון נורות צבעוניות, המאירות מגדלים, טחנות רוח מסתובבות, נהרות ומפלי מים וגנים פורחים מלאכותיים עשויים אור. בהחלט אטרקציה מדהימה שנכנסה אצלי למגירת החלומות!

פסטיבל פנסי הנייר המעופפים בתאילנד

בתאילנד חוגגים פסטיבל אורות סיאמי אותנטי ומיוחד – פסטיבל פנסי הנייר המעופפים (Lantern). שמו המקומי הוא Loi Krathong, ובתרגום חופשי פירושו "להציף סלסלה". פסטיבל זה מתקיים בחודש ה-12 של לוח השנה התאילנדי, בליל ירח מלא (השנה הוא התקיים בתאריך 23 בנובמבר 2018). מנהג הפסטיבל הוא להדליק נרות בתוך פנסי נייר לבנים גדולים, ולהעיף אותם לשמיים כמו בלונים פורחים. התוצאה המרהיבה היא שמיים מוארים בשלל גחליליות של פנסי נייר קסומים.

פסטיבל ה-Diwali בהודו

גם להודו יש פסטיבל אורות ייחודי משלה, ושמו Diwali. משמעות המילה Diwali היא "שורה של אור". פסטיבל זה הינו הגדול ביותר בהודו, וחוגגים אותו בתחילת נובמבר במשך 5 ימים. המנהג הוא להדליק מרבדי נרות צבעוניים היוצרים דוגמאות פרחוניות כמו מנדלות גדולות. לכבוד מה? לכבוד ניצחון הטוב שבעולמנו את הרע, האור את החושך והידע את הבורות – ממש כמו בחנוכה!

פסטיבלי אור בהולנד

ההולנדים חובבים פסטיבלי אור, כל השנה. בחורף, לדוגמא, מתקיים פסטיבל גדול בעיר איינדהובן, ושמו Glow Eindhoven. זהו פסטיבל אמנות האור, הנמשך שבוע שלם בתחילת נובמבר, ובו מוארת העיר במיצגי אורות ססגוניים, פרי יצירתם של מיטב האמנים בתחום.

בקיץ מתקיימים על תעלות המים בהולנד פסטיבלים של גונדולות מוארות ומקושטות, כמו לדוגמא Gondelvaart Warnsveld שבו שטות גונדולות מעוצבות ומקושטות בנורות צבעוניות על תעלת ברקל.

פסטיבל האור בירושלים

אומרים שעשרה קבין של יופי ירדו אל העולם, תשעה מהם לקחה ירושלים ואחד כל העולם כולו. ואכן, פסטיבל האור בירושלים הוא יפה ומיוחד במינו, בעיקר בזכות התפאורה המרשימה של סימטאות העיר העתיקה. הפסטיבל מתקיים מדי שנה בחודש יוני, כבר עשר שנים ברציפות, ומדי שנה מוצגים בו מיצגים חדשים, יצירתיים ומרשימים.

Jerusalem-Lights-Orly-Ofek-01

Jerusalem-Lights-Orly-Ofek-02
פסטיבל האור בירושלים

תהלוכת האורות של דיסני

אחת החוויות המרגשות בפסטיבלי אור הן תהלוכות קרנבל ססגוניות, שבהן מיצגי ענק הבנויים כולם מנורות צבעוניות ותאורה מאירת עיניים. אם ביקרתם באחד מפארקי השעשועים של דיסני ברחבי העולם, וודאי נשביתם גם אתם בקסמו של ה-Electric Light Parade, המתקיים מדי ערב. חגיגה של דמויות דיסני האהובות, מיצגי ענק משובבי עיניים ומוסיקה נהדרת מהסרטים של דיסני – הופכים את תהלוכת האורות בפארקים של דיסני לחוויה קסומה לכל המשפחה!

מצעד האור בתל אביב

גם תל אביב התהדרה השנה ב"מצעד האור" – תהלוכת אורות בסגנון דיסני, ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. מיצגי הענק, שעוצבו בהשראת התרבות הישראלית לדורותיה, האירו את הרחוב הראשי בעיר והלהיבו את אלפי הילדים והמבוגרים בקהל. לשמחתי הרבה היינו שם גם אנחנו, ונהנינו מאד!

מזרקות צבעוניות מנגנות

מיצג קסום נוסף של אור וצבע, שאנו אוהבים לראות בטיולינו בעולם, הוא מופע מוסיקלי של מזרקות צבעוניות מנגנות. מופעים שכאלה פעילים בדרך כלל מתקופת האביב ועד הסתיו, ובעיניי הן אתר חובה.

המפורסמות מכולן הן מזרקות הקסם בברצלונהFont Màgica de Montjuïc, בחזית המפוארת של  ארמון Palau Nacional. אטרקציה ייחודית זו של שילובי מוסיקה, אור ומים בכוריאוגרפיות רבות ומגוונות, מושכת אליה מדי שנה 2.5 מיליון תיירים ומבקרים!

Barcelona-Magic-Fountain-Orly-Ofek
מזרקות הקסם בברצלונה

מזרקות מקסימות נוספות שביקרנו היו בבודפשט, באי מרגיט. בשעות הערב המזרקות רוקדות ומאירות לצלילי מנגינות מוכרות ואהובות, החל ממוסיקה קלאסית של שטראוס וויולדי, וכלה בשירים של גדולי הזמרים כמו סיימון וגרפונקל והחיפושיות.

Budapest-Orly-Ofek
מופע המזרקות המנגנות באי מרגיט בודפשט

וגם לנו בישראל יש מזרקות צבעוניות מנגנות – באילת כמובן. המזרקה המוסיקלית באילת היא הגדולה מסוגה בארץ. המופע אמנם קצר יחסית, אבל ססגוני ונחמד, ואם אתם באילת – שווה ביקור.

Eilat-Orly-Ofek
המזרקה המוסיקלית באילת

מופעי זיקוקים

מופעי זיקוקים ריגשו אותי עוד כשהייתי ילדה קטנה, והיו בעיניי גולת הכותרת בחגיגות יום העצמאות. לשמחתי, גם בטיולים ברחבי העולם אפשר ליהנות ממופעי זיקוקים מפעימים ומרגשים, במיוחד אם משולבים בהם גם מופעי לייזרים.

מדי שנה ב-31 בדצמבר, ערב השנה האזרחית החדשה, אני נהנית לעקוב במדיה אחר מופע הזיקוקים הגדול, סובב עולם, המתחיל מסידני באוסטרליה ועובר לאורך הגלובוס דרך טוקיו, מוסקבה, פריז, לונדון וניו-יורק. אפילו דרך המסך אני מצליחה להתרגש מעוצמת החוויה, אותה חווים אלפי החוגגים בכל מקום!

חוויית זיקוקים ולייזרים אהובה עליי במיוחד הזדמנה לי מספר פעמים, בפארקי השעשועים של דיסני. בחודשי הקיץ מתקיים בפארקים הללו מדי ערב מופע אור קולי גרנדיוזי משולב בזיקוקים ולייזרים, לצלילי השירים האהובים מסרטי דיסני. אמנם המופע מתקיים בשעה מאוחרת, אבל שווה ביותר להישאר ולא לוותר עליו – זהו תמיד סיום מדהים ליום כיף בפארק השעשועים, ויחד עם הזיקוקים גם האנרגיות מרקיעות לשחקים!

הידעתם שישנה גם תחרויות בינלאומיות של מופעי זיקוקים? התחרות הבינלאומית הגדולה בעולם בהנובר גרמניה, האירוויזיון של הזיקוקים, מתקיימת מדי שנה בחודשי הקיץ בגנים המלכותיים – Herrenhausen Gardens. אמני זיקוקים ופירוטכניקה מרחבי העולם מקבלים במה בפסטיבל, ומעלים מופעי זיקוקים ברמה הגבוהה ביותר!
אם אתם מתכננים טיול משפחתי בצפון גרמניה, באיזור לונבורגר היידה שבין המבורג להנובר, תוכלו לשקול להגיע לאחד המופעים של תחרות הזיקוקים הבינלאומית – רק מומלץ לרכוש כרטיסים מראש, כדי להבטיח את מקומכם.

לסיכום, אם אהבתם את אחת (או יותר) מחוויות האור שהבאתי בפניכם – צאו לחגוג ולהתרגש, ואתם תמיד מוזמנים לחזור ולשתף את כולנו בתגובות.
חג אורים שמח!

 

Bloggers-light-the month

גם אני משתתפת במיזם "בלוגריות מאירות את החודש"

לכבוד חג האורים, אני שמחה וגאה להיות חלק ממיזם משותף של קהילת בלוגריות הטיולים, שמטרתו להאיר על עמותות או ארגונים חברתיים הקרובים אלינו או לליבנו.

בחרתי להאיר על עמותת אתגרים, אשר נחשפתי אליה השנה בזכות בעלי שלומי, שהצטרף לשורות מתנדביה. עמותת אתגרים נוסדה בשנת 1995 ע"י נכי צה"ל ואנשי שיקום, במטרה להעצים ולשלב חברתית אנשים עם מוגבלות, באמצעות ספורט אתגרי בטבע. יעילות פעילותה של אתגרים נחקרה והוכחה ככלי להעצמה אישית, לחיזוק הביטחון והדימוי העצמי והרחבת היכולות בכל תחומי החיים. פעילות אתגרים פתוחה לכלל ציבור האנשים עם מוגבלות פיזית, קוגניטיבית, תקשורתית, נפשית וחושית ולכל הגילאים.

עמותת אתגרים פועלת בכל רחבי הארץ, ומדי שנה לוקחים חלק בפעילות העמותה כ- 5,000 ילדים ובני נוער וכ- 1,000 בוגרים, בסיוע של כ- 1000 מתנדבים. הפעילויות כוללות מיגוון ענפי ספורט חדשים בטבע המותאמים לצרכים מיוחדים, כולל רכיבת אופניים, טיולי אתגר, ג'יפים, שייט, צלילה ועוד. בעלי, לדוגמא, מלווה ברכיבת אופניים רוכבים בעלי צרכים מיוחדים, ונהנה מזמן איכות של פעילות ספורטיבית בטבע, יחד עם תרומה חברתית וסיפוק גדול.

אתם שאוהבים לטייל בטבע, ואוהבים לסייע לקהילה – מוזמנים להצטרף אל המתנדבים המדהימים של עמותת אתגרים, לתרום ולהיתרם.
גם לכם יכולה להיות זכות גדולה, לתת יד ולעזור לאותם ילדים, בני נוער ומבוגרים אמיצים, המנצחים את מגבלות הגוף והנפש בעזרת כוח הרוח והרצון!

19 Comments on “מאירים את העולם

 1. בחנת את כל האספקטים האפשריים של האור, כאן שם ובכל מקום. יש בו משהו שמושך את כולם, ילדים כגדולים.
  תודה על הסקירה הממצה. ואגב מזרקות צבעוניות, נכון שזו שבאילת היא הגדולה והמרשימה, אבל גם בנתניה, בכניסה לקניון עיר ימים פעלה בזמנו מזרקה קטנה עם אורות צבעוניים. לא בטוחה שעדיין, כי הקניון בשיפוצים (מוסיפים עוד קומות, ככה נדמה לי)

  אהבתי

 2. תודה רבה על ההזדמנות להשתתף בפוסט צבעוני ומאיר! שיהיה חג שמח וחורף חמים. כל הכבוד לבעלך על הפעילות בעמותת אתגרים, אני רואה את החברה האלה בכל מיני מרוצים , והם עושים עבודת קודש עם החניכים שלהם.

  אהבתי

 3. אהבתי מאוד! את הקונספט, את הביצוע, הכל! איזה כיף לטייל ככה בין כל האורות, פשוט נהדר. הלכתי להכין לי שוקו 🙂

  אהבתי

  • תודה לך זיוה היקרה, אני מוסיפה כאן את המשך התגובה, כפי שכתבת בפייסבוק:
   "משהו קטן לגבי איינדהובן: פסטיבל האור מתקיים שם היות שלעיר יש מוניטין של "עיר האורות". הסיבה היא שמפעל הנורות פיליפס נמצא שם, ונדמה לי שעוד קודם לכן היה בעיר מפעל לגפרורים מן המאה ה-19. בזכות הפוסט שלך נכנסתי לאינטרנט ונראה לי שבכלל שווה להעלות את העיר הזאת למפת התיירות. יש בה מוזיאון מעניין שעוסק בנושא וכאמור פסטיבל האור."
   המידע ממש מעניין, ותודה שהבאת לנו אותו!

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: