קיץ של פסטיבלים באירופה

בטיולי הקיץ שלנו באירופה, נדמה כאילו בכל מקום חוגגים כולם את הקיץ הנפלא – את השמש והחום, החופשה עם הילדים ובכלל את החיים הטובים! אל אווירת החגיגות הזאת, מצטרפים גם פסטיבלים מקומיים, בהם מציינים התושבים אירועי פולקלור מיוחדים, או חגים נוצריים החלים באותה עת. פסטיבלים כאלה היא הזדמנות נהדרת לטעום משהו מיוחד בטיולים, להכיר קצת יותר את התרבות והפולקלור המקומיים, לטעום מאכלים מסורתיים ולהצטרף אל המקומיים לחגיגות הקיץ שלהם.

אנו אוהבים מאד לחגוג בפסטיבלים מקומיים במהלך טיולינו, ובין אם נקלענו אליהם במקרה או תיכננו מראש להגיע אליהם – תמיד נהנינו מהחגיגה!

אני מזמינה אתכם להצטרף אל מיקבץ הפסטיבלים הבא, מרחבי אירופה, ולחגוג ביחד את הקיץ בשיר ובמחול. לכל פסטיבל בו ביקרנו בעבר, ציינתי גם את התאריך בו הוא יתקיים השנה – ואם תהיו בדיוק באיזור, שווה לעשות מאמץ ולהגיע!

 

פסטיבל יום האם בסלובקיה – 28-29 ביולי 2018

בטיולנו בסלובקיה חגגנו עם תושבי איזור Liptov את פסטיבל הפולקלור לכבוד יום האם  – Liptovské dni matky. מפגשנו הראשון עם ההזמנה לפסטיבל אירע במרכז העיירה ליפטובסקי מיקולש, בפרומו קצר של שירים וריקודים שהזמינו את הקהל להגיע אל הפסטיבל.

IMG_1510IMG_1511IMG_1518IMG_1520

הפסטיבל עצמו מתקיים מדי שנה בכפר Liptovské Sliače, הנמצא בקירבת העיירה רוזומברוק. חוגגים אותו באחד מסופי השבוע של הקיץ, ובשנת 2018 הוא יחול בתאריכים 28 ו-29 ביולי, החל מיום שבת בצהריים. בשעות היום כולל הפסטיבל יריד אומנויות ודוכני מזון סלובקי מסורתי. אחר הצהריים ולתוך הלילה, גם בשבת וגם ביום ראשון, מתקיימים בבמה המרכזית מופעי פולקלור של להקות נוער ומבוגרים מקומיות, הכוללים ריקודי עם סלובקיים, שירה ונגינה.

IMG_1630IMG_1632IMG_1636

החגיגות ססגוניות והאווירה שמחה וצוהלת, ולקראת סיומן ביום ראשון בערב, בשעה 21:30, מתקיים אפילו מופע זיקוקים!

לקריאה נוספת על טיולנו בסלובקיה – אתם מוזמנים לגלוש אל הקישור:
מסלולי טבע למשפחות בסלובקיה

 

חגיגות עליית מריה הקדושה השמיימה באוסטריה –
15 באוגוסט 2019

בטיולינו באירופה בחופשת הקיץ, נתקלנו בחג נוצרי שחל בתאריך 15 באוגוסט, ושבו מציינים הנוצרים את עליית מריה הקדושה השמיימה. באוסטריה זהו יום שבתון, כלומר כל החנויות סגורות, ומומלץ להיערך לכך מראש מבחינת קניית מצרכי אוכל לטיול. מאידך, אתרי התיירות והנופש פעילים ביום זה, כולל מסעדות, והצ'ופר הגדול הוא הפסטיבלים הססגוניים שחוגגים האוסטרים ביום חגם.

IMG_3940

בטיולנו לחבל זלצבורג באוסטריה, הזדמן לנו להשתתף בחגיגות בעיירה שבה התגוררנו – אלטנמרקט הסמוכה לפלכאו. בבוקר החג נחסמו רחובות מרכז העיירה לתנועת מכוניות, לרגל התהלוכה החגיגית לכבוד מריה הקדושה.

לגמרי במקרה נקלענו לתהלוכה אוסטרית ססגונית ושמחה, והצטרפנו אל הקהל בשמחה רבה! נשים, גברים וילדים צעדו בתהלוכה כשהם לבושים בבגדים המסורתיים, ותזמורת כלי הנשיפה צעדה אחריהם בנגינה עליזה.

לאחר מכן התקיים במרכז העיירה טקס חגיגי בהשתתפות ראש עיריית אלטנמרקט בכבודו ובעצמו, ובשיא הטקס – פלוגת קשישי העיירה ירו מטחי כבוד ברובים עתיקים ארוכי קנה ובתותח מימי תרפפ"ו. היה שמח מאד!

בהמשך אותו יום הגענו אל העיירה אבטנאו, וגם שם הצטרפנו לחגיגות מריה הקדושה במרכז העיירה – בארוחה טעימה של עוף בגריל ובירה צוננת.

שימו לב, כי אמנם ה-15 באוגוסט הוא יום חג נוצרי, אולם לא בכל אירופה מציינים אותו בפסטיבלים כאלה. בגרמניה, לדוגמא, חוגגים חג זה רק בחלק מהאיזורים. אם אתם רוצים לדעת, האם באיזור בו אתם מטיילים חוגגים חג זה – אני ממליצה לשאול את המקומיים.

לקריאה נוספת על חג "יום עליית מריה הקדושה השמיימה", ואיך חוגגים אותו באיטליה הקתולית – אתם מוזמנים אל הבלוג שמתי לב, בו מספרת זיוה רענן על חגיגות ה-15 באוגוסט באגם מאג'ורה באיטליה.

לקריאה נוספת על טיולנו באוסטריה – אתם מוזמנים לגלוש אל הקישור:
מוצרט קוגל עם קצפת – טיול משפחתי לאוסטריה

 

פסטיבל פריחת האברש בלונבורגר היידה בצפון גרמניה – 18 באוגוסט 2019

איזור לונבורגר היידה בצפון גרמניה מפורסם בפריחת האברש הסגולה. שיא הפריחה של האברש (Heather) הוא בחודשים אוגוסט-ספטמבר, ובעונה זאת יוצאים התושבים המקומיים (וגם התיירים) אל מרחבי הטבע, לטייל וליהנות מהיופי הסגול הזה שמסביב. האברש גם נחשב בגרמניה לסמל של מורשת טבע, וכך נולדו סביבו פסטיבלים מקומיים, שבהם חוגגים את האהבה לשימור הטבע והסביבה.

20170820_102426

בטיולנו בצפון גרמניה, הגענו במיוחד אל העיירה Amelinghausen, לחגוג עם תושבי לונבורגר היידה את פסטיבל פריחת האברש – Festsonntag zum Heideblütenfest. לכבוד הפסטיבל נסגר ביום זה הרחוב הראשי של העיירה לתנועת רכבים, והחל משעות הבוקר התקיים בו יריד ססגוני, שכלל מתקני לונה פארק ודוכני אוכל עם מאכלים גרמניים טיפוסיים וטעימים ביותר. נהנינו לטייל בין הדוכנים. אני נהניתי לטעום קרטופלעך עם שום כמו שסבתא שלי היתה מכינה, והילדים נהנו במתקן המכוניות המתנגשות!

20170820_153304_HDR

אחר הצהריים הגיע שיאו של הפסטיבל – מצעד פרחי האברש! היתה זו תהלוכה ססגונית של כרכרות ועליהן מיצגים מקוריים ומשעשעים, אשר המכנה המשותף לכולם הוא – שהם בנויים ומקושטים בפרחי האברש (Heather) הסגולים.

בראש המצעד נסעה הכרכרה המקושטת של "מלכת האברש", אשר נבחרה שעה קלה לפני כן בטקס חגיגי. את מלכת האברש ליוו נערותיה, ילדות חמודות מעוטרות בכתרי אברש וזרי פרחים.

IMG_5145IMG_515120170820_163604_HDR

אחרי כרכרת המלכה, המשיכו לחלוף על פנינו במצעד הכרכרות הבאות, כל אחת מהן הוכנה על ידי קבוצה אחרת של משתתפים, וכל קבוצה מתחרה על פרס הכרכרה המוצלחת ביותר. כל הקבוצות הפגינו יצירתיות רבה בעיצוב הכרכרות המקושטות שלהן, וגם הפגינו עליצות רבה כשצעדו איתן במצעד – והדביקו את כל הקהל בשמחה הגדולה!

אז הנה הן לפניכם ולשיפוטכם, הכרכרות המקושטות בפסטיבל האברש – איזו מהן אתם הכי אוהבים?

IMG_5161IMG_519720170820_165951_HDRIMG_517420170820_170117_HDRIMG_516520170820_165114_HDR20170820_164907_HDR20170820_165928_HDR

אם גם אתם רוצים ליהנות מפסטיבל פריחת האברש, בקיץ 2019 – תוכלו לבוא ולחגוג ב- Amelinghausen, ביום ראשון ה-18 באוגוסט 2019. היריד יחל משעות הבוקר, והמצעד מתוכנן לשעה 16:00. תוכנית מפורטת ליום הפסטיבל וגם לאירועים שיתקיימו בכל השבוע שלפניו, החל מ-10 באוגוסט 2019, תוכלו למצוא בקישור זה.

לקריאה נוספת על טיולנו בצפון גרמניה – אתם מוזמנים לגלוש אל הקישור:
חלום חדש נולד – טיול משפחתי בצפון גרמניה והולנד

בגרמניה חוגגים פסטיבלי קיץ נפלאים גם באיזורים נוספים. לדוגמא, אם אתם מטיילים דווקא בדרום גרמניה, באיזור בוואריה – תוכלו לקרוא בבלוג שמתי לב את המלצותיה של זיוה רענן על פסטיבלי הילדים בבוואריה.

 

קונצרט קיץ שבועי בעמק שטובאי בטירול אוסטריה – בחודשים יולי אוגוסט

בטיולנו לעמק שטובאי בטירול אוסטריה, בחרנו ללון בעיירה מיידרס – Mieders בעמק שטובאי. בחודשי הקיץ, בכל יום רביעי, מתקיים כאן בערב קונצרט קיץ בפארק שבמרכז העיירה – ובערב אחד שכזה זכינו גם אנחנו ליהנות מהחגיגה!

האירוע מתחיל במצעד של תזמורת העיירה ברחוב הראשי, כאשר התהלוכה חוצה את כל העיירה ולאורכה מצטרפים התושבים המקומיים אל הנגנים בצעידתם.

שגיאה
הוידאו הזה אינו קיים

לבסוף מגיעים כולם אל הפארק הקטן, ושם תופסת התזמורת את מקומה מול הקהל, ומנעימה את הערב בנגינת שירי עם אוסטריים. תושבי העיירה, מגיל הטף ועד גיל הזהב, יושבים על הספסלים וצופים בקונצרט, ובו זמנית גם נהנים ממאכלים מסורתיים ובירה צוננת הנמכרים בדוכנים. אין ספק – האוסטרים יודעים לעשות חיים!

IMG_2147IMG_2143IMG_2151

קונצרטים כאלה מתקיימים בעיירות נוספות ברחבי טירול, וההמלצה שלי היא לשאול את המארחים במקום הלינה שלכם על אירועי הקיץ המקומיים בקירבתכם. אני בטוחה שהם ישמחו להמליץ לכם מתי ולאן ללכת, וככל הנראה תפגשו גם אותם בין החוגגים!

אז צאו וטיילו, והצטרפו גם אתם לפסטיבלי הקיץ המקומיים במקום חופשתכם – ההנאה מובטחת!

מוזמנים לשתף בפסטיבלים שלכם

על פסטיבלי פולקלור נוספים ברחבי אירופה תוכלו לקרוא בבלוג שמתי לב, בו מספרת זיוה רענן על מנהגים, פולקלור ומסורות של קהילות.

אם גם לכם יש המלצה טובה על פסטיבל מקומי בו השתתפתם – אתם מוזמנים לשתף את כולנו ולספר על כך בתגובה לפוסט זה, נשמח ללמוד מניסיונכם!

 

7 Comments on “קיץ של פסטיבלים באירופה

 1. קיץ זו באמת ה- עונה לפסטיבלים, ובאמת כדאי לבדוק תמיד האם יש איזה פסטיבל ביעד שנוסעים אליו. לנו בדרך כלל יצא לפספס… רשימה נאה צברתם 🙂

  אהבתי

  • תודה רבה ינינה!
   כחלק מתכנון הטיולים שלנו, אני תמיד משתדלת לבדוק באינטרנט אילו אירועים מתקיימים ביעדים שלנו, בתקופת שהייתנו. אלה חוויות שמשדרגות לנו את הטיולים… מצד שני, לא תמיד מסתדר לנו להגיע לאירוע שידעתי עליו מראש. למול אלה שפספסנו, יש גם את אלה שנקלענו אליהם במקרה – ואז החוויה הכי נפלאה וההרגשה היא כמו לקבל הפתעה באמצע החופשה!

   אהבתי

 2. יופי של פוסט. עושה חשק לטייל שוב ושוב במקומות האלה. גם אנו הזדמנו לפסטיבל דומה באוסטריה עם תהלוכה, תזמורת, גריל ובירה .פסיבל הנרקיסים. סירות מקושטות נרקיסים, בנייה משותפת של דמות גבוהה שכולם שוזרים בה פרחים ואחכ משיטים בנהר.
  תודה על הפוסט.

  אהבתי

  • דבורה היקרה – תודה רבה על השיתוף!
   האם את זוכרת את שם העיירה או האיזור בו התקיים הפסטיבל שהייתם בו?

   אהבתי

 3. אני באמת מאוד אוהבת את האווירה של הקיץ באירופה. יש איזו שמחה באוויר, והמוני המטיילים מתערביים בין המקומיים החוגגים. תודה על ההפניה לפוסטים שלי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: