עיצוב, אמנות, היסטוריה ותרבות בקופנהגן

היום יום שישי, ואחרי שהגענו אתמול לקופנהגן וטעמנו ממנה טעימה ראשונה – אנו מתכננות להיום תוכנית עמוסה וגדושה באתרים וחוויות. בימי שישי ישנם מוזיאונים ספציפיים, הפתוחים עד שעה מאוחרת בערב, ואנו בונות מסלול יומי לפי שעות הפתיחה של כל אתר, כך שהניצול של היום הזה יהיה אופטימלי עבורנו. בסופו של דבר, ממש התעלינו על עצמנו ביום זה, והספקנו אפילו הרבה מעבר לתכנון!

אז קחו נשימה והצטרפו אלינו – ליום מקסים נוסף בקופנהגן הנפלאה!

היעד הראשון שלנו בבוקר הוא מוזיאון העיצוב הדני – Design Museum Danmark.  הכניסה למוזיאון כלולה בכרטיס קופנהגן. העיצוב הדני ידוע ביופיו, ואנו זוכרות לטובה עוד מילדותנו את רשת חנויות הרהיטים "דניש", שהכרנו בעבר בישראל. לכן, אנו מגיעות למוזיאון בציפייה לטוב – ואכן לא מתאכזבות!

במוזיאון זה ניתן להתרשם מתצוגות של מיטב מעצבי דנמרק, הכוללות רהיטים, קרמיקה, זכוכית, אופנה ופוסטרים. בכל חדר במוזיאון נהנינו מהעיצוב הנקי, המוקפד, שלעתים מלווה גם בקריצה של חוש הומור.

20180504_103500_HDR

תצוגת הכסאות הינה הגדולה והמרשימה מכולן. בכרזת התצוגה מופיע הסבר פשוט והגיוני, האומר כי הכסא הינו פריט הריהוט אשר נדרש להתאמה המירבית בינו לבין גוף האדם היושב בו – ולכן כסא מושלם הוא כזה שעוטף את היושב בו באופן המושלם ביותר. ובמלים שלהם, הנה ציטוט מתוך אותם דברי הסבר, שכה מצאו חן בעיניי:

"The chair is the closest thing to a human being. You can give it a personal expression. Show me your chair and I will tell you who you are!"

כמה נכון! כמה חכם!

התצוגה הבאה שאהבנו היא זאת של הפוסטרים – כרזות פרסומת, מתקופות שונות בהיסטוריה. כולן מעניינות מאד וססגוניות.

20180504_103452_HDR

תצוגה נוספת שהרשימה אותנו היא זאת של הגובלנים – אותם שטיחי תמונות רקומים, כמו שגם חברתי ואני רקמנו כשהיינו נערות צעירות. למדנו משהו חדש בתצוגה: המילה "גובלן" – "Gobelin" – מקורה ממחוז Les Gobelins בפריז, שנקרא על שם משפחת גובלין שהתגוררה שם במאה ה-17, ורקמה שטיחי גובלן עבור המלך לואי ה-14. בשטיחי הגובלן הדניים מופיעים מוטיבים של בעלי חיים וציפורי טרף.

בסיום הביקור במוזיאון, יצאנו גם אל הגן היפה שלו, ונהנינו מהאוויר הצח!

אחרי הביקור במוזיאון העיצוב, התוכנית שלנו כללה את חילופי המשמרות בארמון המלוכה אמליינבורג – Amalienborg, הנחשב לבית המלוכה הוותיק ביותר בעולם. החלטנו לוותר על הביקור בתוך הארמון (למרות שהוא כלול בכרטיס קופנהגן), אלא רק לצפות בטקס חילופי המשמרות בחצר הארמון, המתקיים מדי יום בשעה 12:00 בצהריים.

IMG_7915

אבל – השעה עוד מוקדמת, ובמקום להמתין סתם עד לזמן חילופי המשמרות, אנו מחליטות להמשיך לטייל באיזור.

ביקרנו בקצרה בכנסיית השייש המפוארת, או בשמה הרשמי כנסיית פרדריק – Frederiks Kirke. הכנסיה עם הכיפה הגבוהה נמצאת ממש מעבר לכביש מול הארמון, ואנו נזכרות שצפינו בה אתמול מלמעלה, מהתצפית ממגדל בית העירייה. פנים הכנסיה מפואר ומרשים, ושווה ביקור קצר.

IMG_7916

משם, אנו מעיפות מבט לעבר קצה הרחוב, ורואות פארק ירוק מבצבץ לו באופק. לפי המפה, זה נראה כמו פארק על שרידי מבצר בצורת כוכב, אשר גם שמו הוא כזה – Kastellet. אנחנו מסתקרנות ושמות פעמינו לשם – ואכן הגענו אל פארק ירוק מיוחד במינו! צורתו כוכב עם חמש פינות, הבנוי כמו מצודה עם שתי חומות מבוצרות וביניהן תעלת מים וגשרים מעליה. מסביב לשרידי החומות מוצבים תותחים עתיקים. בתוך שטח המבצר ישנם מבנים הנראים כמו בסיס צבאי פעיל, ואנו אפילו מבחינות בטקס צבאי קצר באחת מפינות הכוכב, שנראית כמו אתר הנצחה. בשטח המבצר אנו גם מבחינות בטחנת רוח – Kastelsmøllen, ממש כמו בהולנד!

אנו מטיילות להנאתנו, מקיפות את הכוכב, ומסביבנו מטיילים עוד תיירים, וגם מקומיים שעושים ג'וגינג או סתם פיקניק מול הנוף הירוק. במי תעלת המים המקיפה את המבצר שטים ברבורים, ואפילו ראינו ברבורה מקננת בין קני הסוף…

היעד שלנו הוא הפינה הצפון-מזרחית של הכוכב, כי שם ממתינה לנו (ולעוד תיירים רבים כמונו) כוכבת מיוחדת ומפורסמת מאד…

מנחשים מי זאת? נכון מאד – זאת בת הים הקטנה!

IMG_7990

והנה מפגש מרגש בין שני גיבורי אגדות הנס כריסטיאן אנדרסן – בת הים הקטנה והברבור צחור הצוואר:

20180504_120049_HDR

אחרי שעשינו לבת הים הקטנה ולנו סלפי מכל הכיוונים, המשכנו לטייל לאורך החוף כשאנו ממשיכות בהקפת הכוכב, והגענו אל גן פורח בפינה הדרום-מזרחית שלו – Langelinie Park. אנחנו מתלהבות מפרחי הצבעונים הססגוניים, ולשמחתנו מגיעות אל שדירת עצי דובדבן פורחים, ורודים ויפיפיים!

IMG_8004IMG_8007

IMG_8013

מפריחת הצבעונים והדובדבן, אנו חוזרות אל הכוכב שלנו, אל שני מונומנטים מיוחדים בפינה הצפון-מזרחית שלו:

מזרקת גפיון המפוארת, שבאמצעה המונומנט הגדול ביותר בקופנהגן – פסל האלה הסקנדינבית Gefjun הרוכבת על מחרשה רתומה לשוורים.

IMG_8041IMG_8042IMG_804820180504_122255

ליד המזרקה ניצבת הכנסייה האנגליקנית – St. Alban's Anglican Church, כנסייתם של הנוצרים האנגליקנים בקופנהגן, אשר מקדמת אותנו במאור פנים ובברכת Welcome באנגלית כמובן.

20180504_123148_HDRIMG_8051

הסיור כולו באיזור מבצר הכוכב, ה-Kastellet, היה הפתעה מושלמת עבור שתינו, כי גילינו אותו מחוץ לתוכנית המקורית שלנו, ושתינו אוהבות הפתעות שכאלה!

ברוח מרוממת אנו מביטות בשעון, מבינות כי פספסנו את חילופי המשמרות בארמון אמליינבורג, אך לרגע לא מצטערות על כך! אנו חוזרות בהליכה קצרה אל הארמון, לסבב צילומים קצר עם שומרי הארמון, ושמות פעמינו באוטובוס אל היעד הבא…

מארמון לארמון – וכעת אנו בדרכנו אל טירת רוזנבורג – Rosenborg Slot. זהו ארמון המלך כריסטיאן ה-4, המלך האהוב והמפורסם מכל מלכי דנמרק. בביקורנו בקופנהגן למדנו, שמשפחת המלוכה הדנית היתה המונרכיה הוותיקה ביותר באירופה, וכל מלך בשושלת המלוכה הקים לעצמו את הארמון שלו, באיזור אחר של העיר קופנהגן. ארמון רוזנבורג נבנה בתחילת המאה ה-17, ומעבר ליופיו הרב הוא מוקף בגנים פורחים יפיפיים – עוד הזדמנות מצויינת בשבילנו לעשות בוק לצבעונים!

IMG_8091

הכניסה לארמון כלולה בכרטיס קופנהגן, ואנו נכנסות לסיור בחדרי הארמון. בארמון חדרים מקושטים ברהיטים יפים, תמונות פורטרט של משפחת המלוכה, ציורים על הקירות והתקרות, וכמובן כלי זהב רבים, שעונים ופמוטים.

באולם הנשפים ניצבים כסאותיהם של המלך והמלכה, ולפניהם שלושה פסלי אריות מהודרים.

20180504_140921_HDR20180504_140931_HDR

20180504_141017_HDR

השירותים של המלך כריסטיאן ה-4 מעוטרים באריחי קרמיקה עבודת יד מדלפט בהולנד, וכל אריח מצוייר הוא יצירת אמנות!

מומלץ ביותר לא לפספס את הירידה למרתף הארמון, בכניסה נפרדת, שם מוצגים אוצרות ותכשיטי המלוכה, כולל כתרי המלך והמלכה, המשובצים אבני חן יקרות!

אחרי הסיור בארמון אנו כבר רעבות, ולכן היעד הבא שלנו הוא שוק האוכל המקורה – Torvehallerne. שוק האוכל בנוי משני מתחמים מקורים, שבתוכם דוכני אוכל, ברים, גלידות, יין, שוקולדים ועוד דברים טעימים. זאת ההזדמנות שלנו לטעום את כריכי הטאפאס המפורסמים של דנמרק, הנקראים Smørrebrød, או בתרגום חופשי לעברית: לחם עם ממרח. עם הכריכים הטעימים שלנו, בתוספת בירה צוננת מהחבית, אנו מתפנקות לנו בשמש יחד עם כל הדנים שיצאו להפסקת צהריים, שותות לחיים וחוגגות את היום הנפלא שלנו!

עכשיו הגיע הזמן להוריד את האוכל, בטיול רגלי נחמד – ואנו חוצות את הרחוב ומגיעות אל הגן הבוטני של דנמרק –  The Botanical Garden. זוהי הריאה הירוקה של קופנהגן, ובה מדשאות וגנים פורחים, אגם קטן עם ברבורים וברווזים, וחממה טרופית גדולה. בשעת אחר הצהריים, שבה אנו מטיילות בגן הבוטני, שורה בו אווירה רגועה של שלווה פסטורלית: אמהות מטיילות עם ילדים קטנים, סטודנטים משתרעים על הדשא בשמש הנעימה, תיירים מצלמים פינות חמד מיוחדות, ואנחנו נהנות מהשקט, היופי והאוויר הצח…

אחרי המנוחה, אנו מוכנות לפרק הבא של תרבות ואמנות ביום הגדוש שלנו בקופנהגן – ושוב חוצות את הכביש, ומגיעות אל הגלריה הלאומית של דנמרק – SMK – The National Gallery of Denmark. 

20180504_170524_HDR20180504_190323_HDR

גם הכניסה למוזיאון זה כלולה בכרטיס קופנהגן, אולם במועד שבו אנו מגיעות למוזיאון הכניסה חופשית, מכיוון שבדיוק במועד זה, יום שישי, משעה 16:00 עד 22:00, מתקיים במוזיאון אחד מאירועי SMK Fridays. באירוע זה, הגלריה הלאומית פתוחה לקהל הרחב, ברחבת הכניסה פזורים דוכני אוכל רחוב ובירה, וברחבי המוזיאון מתקיימים מיצגים מיוחדים של אמנות ומוזיקה, הרצאות והקרנות סרטים. האווירה במוזיאון מדהימה, וקהל מקומי בכל קשת הגילאים חוגג ונהנה במפגש חברתי ותרבותי.

גם אנחנו נהנות מהביקור המיוחד בגלריה הלאומית, אשר מעבר לשיטוט המהנה בין יצירות האמנות שבו – אנו נהנות גם מהאירועים של אותו יום שישי. איזה כיף!

הערב כבר יורד, למרות שהשמש עדיין זורחת בשמיים, ואנו מתחילות לתכנן את ארוחת הערב שלנו, ובוחרות לנסוע באוטובוס אל איזור הבילויים והמסעדות בנמל החדש – Nyhaven. ממש כשאנו מגיעות אל המקום, אנו נתקלות בדוכן הכרטיסים של סיורי השייט היוצאים מ-Nyhaven, ומבחינים בסירה האחרונה לאותו יום שממתינה לנוסעים ועומדת לצאת לדרך. גם סיור השייט הזה כלול לנו בכרטיס קופנהגן, ושוב אנו ספונטניות ומחליטות להצטרף לשייט. עולות מהר לסיפון – והנה אנו מפליגות!

20180504_193342_HDR

השייט בשעה זו של בין ערביים היה פשוט נפלא! הסירה לא היתה עמוסה במיוחד, ויכולנו לצלם מזוויות שונות ללא הפרעה, וכמובן שגם אור השמש היה רך ומחמיא לתמונות המרהיבות שצילמנו. המדריכה שליוותה אותנו בסיור היתה חמודה מאד, ונתנה הסברים מעניינים (באנגלית) לאורך הסיור, שנמשך שעה. רק בסיומו התוודתה המדריכה שלנו על כך, שהיה זה הסיור הראשון שהעבירה – כמובן שהחמאנו לה על ההדרכה המוצלחת!

IMG_816320180504_193634_HDRIMG_8171IMG_8175IMG_8182IMG_818520180504_195018_HDR

במהלך השייט עברנו בשכונת Christianshavn היוקרתית והמבוקשת, וקלטנו בעדשת המצלמה מקרוב את המגדל המפותל של כנסיית המושיע שלנו – Our Saviour’s Church.

בהמשך הקפנו בשייט חרישי את ארמון Christiansborg, תוך כדי מעבר תחת הגשר הצר ביותר, וראינו את המגדלים של הארמון וגם של בית המכס הישן – המגדל המיוחד שצורתו שלושה דרקונים מלופפים זה בזה!

IMG_821120180504_20083020180504_20105220180504_201542

לסיום חזרנו אל הנמל הישן Nyhaven, אשר כבר היה שוקק חיים ומלא בבליינים של סוף השבוע!

20180504_202318_HDR20180504_202510IMG_823120180504_202958_HDR

אחרי השייט, בחרנו לנו מסעדה איטלקית טעימה ברציף של Nyhaven, וסעדנו לנו בשלווה ארוחת ערב שבת טעימה של פיצות ויין אדום, כשאנו יושבות מול הים והסירות, מכוסות בשמיכות חמימות ונהנות מהחיים הטובים!

20180504_204459_HDR20180504_205332_HDR

כך הסתיים לו יום גדוש ונפלא בקופנהגן. שתינו היינו מלאות התפעלות מההספק העצום שהיה לנו היום, ומכל החוויות המיוחדות והאתרים המקסימים שביקרנו וראינו. ללא ספק – אנו מתאהבות בקופנהגן!

רוצים להצטרף אלינו ליום הבא? בבקשה:

שבת נינוחה וחופשית בקופנהגן השמשית

2 Comments on “עיצוב, אמנות, היסטוריה ותרבות בקופנהגן

  1. וואו! איזה הספק היה לכן. אני כבר עם הלשון בחוץ 😉 עשית לי חשק להגיע לשם!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: