רכבת הקיטור העתיקה בעמק הטאורך

הבן שלי אהב רכבות בילדותו. בבית הוא טיפח, בעזרתנו האדיבה, אוסף מרשים של קטרים, רכבות ומסילות, שכלל כמובן את תומס הקטר וחבריו. בטיולים המשפחתיים שלנו שילבנו לכבודו בכל הזדמנות אטרקציות הקשורות לרכבות, וגם באוסטריה לא ויתרנו על בילוי מיוחד במינו – נסיעה ברכבת קיטור אמיתית בת 100 שנה!

יום 9 – מיני-גולף, בריכה ומצודה עתיקה במאוטרנדורף

היום בילינו באיזור Lungau בדרום חבל זלצבורג, בעמק הטאורך – Taurach. זהו עמק ירוק ורחב ידיים שבו זורם נהר הטאורך, ובמרכזו העיירה מימי הביניים מאוטרנדורף – Mauterndorf. איזור זה מציע למשפחות המתארחות בו מיגוון פעילויות ואפשרויות לטיולים ונופש פעיל, ובצימרים באיזור זה מחלקים את כרטיס ההנחות Lungau Card. לנו היה כמובן את כרטיס האטרקציות Salzburgerland Card, וכל האתרים והאטרקציות שביקרנו בהם היום כלולים בכרטיס.

IMG_4125
עמק הטאורך
IMG_4093
מאוטרנדורף
IMG_8486
מצודת מאוטרנדורף בעמק הטאורך
IMG_4112
העיירה מאוטרנדורף שוכנת על פלגי מים

נסענו לעיירה מאוטרנדורף, הנמצאת במרחק נסיעה של 40 ק"מ דרומית לצימר שלנו באלטנמרקט. בחלקו הראשון של היום בחרנו להתפצל, לפי העדפות הבילוי במאוטרנדורף:

האופקיסטים החלו את הבילוי במיני-גולף החביב, הממוקם במדשאות הירוקות סביב בריכת השחייה במאוטרנדורף. הילדים הפליאו לשחק, ולאחר שעברו בהצלחה את כל התחנות במשחק המיני-גולף, והתחממו בשמש הקייצית, ביקשו לבלות גם בבריכת השחייה עצמה ובמגלשת המים שלה. גם בריכת שחייה זו היתה קפואה לטעמנו (כמו הבריכה החיצונית מאתמול באבטנאו), אבל לילדים זה לא הפריע לגלוש בהנאה במגלשת המים!

באותו זמן, סבתא וסבא בילו יחד זמן איכות במצודת מאוטרנדורף – Burg Mauterndorf. בדיעבד, לאור התפעלותם הרבה מהאתר, הצטערתי שלא ביקרנו יחד איתם במצודה, אשר הביקור בה הוא חווייתי לכל גיל ומתאים לכל המשפחה. זוהי מצודה מימי הביניים, אשר בחדרים שלה ישנם רהיטים, חפצים עתיקים ובובות שעווה, הממחישים כיצד התנהלו החיים במצודה לפני 500 שנה.

טיול ברכבת עמק טאורך

בצהריים נפגשנו כולנו בתחנת הרכבת העתיקה במאוטרנדורף, ויצאנו לטיול מהנה ביותר ברכבת עמק טאורך – Taurachbahn. זוהי רכבת קיטור עתיקה אמיתית, משנת 1906, שמורה במצב מצוין. עבורנו זאת היתה אטרקציה וטיול מהנה בעמק, אך יחד איתנו הגיעו לטיול גם מעריצים מושבעים של קטר הקיטור העתיק, שהתייחסו אליו בכבוד רב – כפי שאכן ראוי להתייחס אל קשיש בן יותר ממאה שנים!

הטיול ברכבת הקיטור יוצא בקיץ מתחנת מאוטרנדורף פעמיים ביום, בשעה 10:00 ובשעה 14:00 (ראו את לוח הזמנים המעודכן ל-2018, שימו לב שהרכבת נוסעת רק בחלק מימות השבוע!). הטיול ארך שעתיים וחצי, בנסיעה רגועה ממאוטרנדורף עד תחנת סנט אנדרה (St. Andrä) ובחזרה.

בדרך היו כמה עצירות בתחנות ביניים, שמהוות חלק מהחוויה:

בעצירה הראשונה ירדנו אל התחנה, שם חיכו לנוסעים דוכן למכירת עוגות ביתיות טעימות ושתייה צוננת, ולילדים שולחנות עם דפי צביעה וצבעים.

בהמשך עצרנו במקום בו המסילה חוצה את הכביש, וצפינו בתיפעול ידני של המחסום על הכביש.

IMG_4142.JPG

בתחנה הסופית סנט אנדרה ירדנו שוב מהרכבת, לטבילת רגליים בנהר שלצידו עוברת המסילה, ובינתיים סובב נהג הקטר את הרכבת, כך שנוכל לעלות עליה לנסיעה חזרה.

20130816_152937.jpg

בכל העצירות, כמובן, הנוסעים מצלמים את הקטר העתיק מכל זווית אפשרית, וגם אנחנו עשינו בוק מקצועי לקטר המדופלם!

IMG_8420

IMG_8475

השתעשענו במיוחד מהתבוננות בעובד הרכבת – האיש בעל אלף התפקידים: תחילה הוא היה בתפקיד הקופאי שמכר את הכרטיסים בקופה בתחנת מאוטרנדורף. בהמשך הוא עלה איתנו על הרכבת, בתפקיד הקונדוקטור. בתחנת הביניים הוא היה מוכר העוגות, ובחציית הכביש הוא ירד מהרכבת ותיפעל את המחסום הידני. בהחלט עובד יעיל ומסור!

בסיום טיולנו ברכבת, הסכמנו כולנו פה אחד שהיתה זאת חוויה ייחודית ומהנה ביותר, ואנו ממליצים עליה בחום!

המרחצאות החמים  BadeInsel

אחר הצהריים בילינו במרחצאות החמים המקורים BadeInsel, בעיירה Tamsweg הסמוכה למאוטרנדורף. כמו במרחצאות החמים הקודמים, גם פה בילינו זמן נפלא עד סוף היום, בבריכות הזרמים החמימות ובמגלשת המים.

סיימנו את היום המקסים בארוחת ערב טעימה במסעדת דרכים על הכביש המהיר, וחזרנו לצימר עייפים ומאד מרוצים!

One Comment on “רכבת הקיטור העתיקה בעמק הטאורך

 1. חג שמח לקוראיי הנאמנים!
  בהמשך לפרסום הפוסט הזה, נשאלתי למידע נוסף על הטיול ברכבת עמק הטאורך, ואני מפרסמת לטובת כולכם את תשובותיי:

  מה המיקום המדויק ממנו יוצא הסיור?
  הטיול ברכבת הקיטור יוצא מתחנת הרכבת של Mauterndorf, בכתובת:
  Bahnhofstraße 153, 5570 Mauterndorf
  הנ.צ. של תחנת הרכבת: 47.130380, 13.684073

  האם הנסיעה הארוכה ברכבת ביום חם לא מעיקה?
  קרונות הרכבת פתוחים לרווחה, כך שהם די מאווררים, וגם ביום חם (כמו שהיה לנו) החום ברכבת לא מעיק. בנוסף לכך, בנסיעה עצמה אפשר להוציא את הראש החוצה, ויש משב רוח נעים. בדרך יש כמה עצירות, בהן יורדים מהרכבת, כך שלא מרגישים שהנסיעה מעיקה.

  האם נדרש להזמין מקומות מראש לסיור? או פשוט להגיע? וכמה זמן מראש נדרש להגיע?
  מבחינת הזמנת מקומות מראש – אני לא חושבת שיש צורך, אבל בכל זאת הייתי ממליצה לשלוח מייל ולשאול האם נדרש. אנחנו נסענו בסיור של 14:00, והגענו תחילה לתחנה בסביבות 11:00 כדי להזמין מקום לסיור – אך הקופה היתה סגורה באותו זמן (בדיעבד התברר לנו למה – כי הקופאי, שהוא גם הקונדוקטור, נסע באותו זמן ברכבת בסיור של השעה 10:00!). בהמשך, הגענו ב-13:30 שוב לתחנה, ואז כבר הקופה היתה פתוחה, ויכולנו להירשם לסיור עם כרטיסי זלצבורגרלנד שלנו (ניתן גם לקנות במקום כרטיסים, למי שאין כרטיס זלצבורגרלנד).
  כך שאני ממליצה לשלוח להם מייל עם השאלה, לאחת משתי כתובות המייל הללו שמצאתי באתר שלהם, ואם לא תקבלו תשובה – להגיע לקופה חצי שעה מראש לפני תחילת הסיור:
  info@taurachbahn.at
  reservierung@taurachbahn.at

  האם הטיול עצמו מרשים מבחינת נופים בדרך? או שהאטרקציה היא בעיקר הנסיעה עצמה בסוג הרכבת הזה?
  הטיול היה נחמד מבחינת נופים, חצינו את העמק וראינו נוף ירוק של שדות וכפרים חמודים, ומסביבם הרים. רואים בדרך מרחוק גם את מצודת מאוטרנדורף. העצירה בתחנת סנט אנדרה נחמדה גם היא מבחינת הנוף, כי ניתן לרדת אל הנהר ולשכשך את הרגליים.
  לסיכום – זאת חוויה מיוחדת מאד בעיניי, רגועה ושלווה ואפילו משעשעת, ולחובבי הקטרים והרכבות היא תהיה אטרקציה אמיתית, כי הם יוכלו לצפות בכל התיפעול של קרון קיטור עם בולי העץ שמחממים את דוד הקיטור, ולקבל הסברים מנהג הקטר.

  שלכם, אורלי

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: