צלילי המוסיקה של זלצבורג

טיול בחבל זלצבורג אינו מושלם, ללא בילוי של יום מהנה בעיר זלצבורג, בירת חבל זלצבורג והעיר הרביעית בגודלה באוסטריה. זלצבורג, אשר פירוש שמה הוא "מבצר המלח", קרויה כך על שם המלח הרב שהיו כורים באיזור זה. בעיר היפה, שבמרכזה זורם הנהר זלצאך, נולד המלחין הנודע וולפגנג אמדאוס מוצרט, וכאן גם צולם הסרט המפורסם והאהוב "צלילי המוסיקה". מעריצים מושבעים של מריה ומשפחת פון-טראפ יכולים להצטרף לסיור מאורגן בעקבות הסרט, הנקרא "The Sound Of Music Tour", ואילו מעריצים חובבנים כמונו יכולים לסייר בעצמם באתרים בהם צולם הסרט, ואפילו לפצוח בשירת "דו-רה-מי" ברחבי העיר!

IMG_3839
משפחת פון-אופק מזמרת בזלצבורג

טיפים לתכנון יום חלומי בעיר זלצבורג:

 • כרטיס האטרקציות Salzburgerland Card כולל בתוכו את "כרטיס זלצבורג", המקנה אפשרות לבקר בכל האטרקציות שבעיר זלצבורג בפרק זמן של 24 שעות, וכולל גם נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית בעיר. משך הזמן של 24 שעות נספר החל משעת הכניסה עם הכרטיס לאתר הראשון בעיר זלצבורג.
 • אם אתם משכימי קום, תוכלו לנצל את כרטיס זלצבורג ביעילות רבה, בביקור במספר רב של אתרים בתוך העיר ומחוץ לה. מומלץ להתחיל את היום בארמון הלברון, ולאחר מכן להשאיר את הרכב בחניה של הארמון, ולנסוע אל העיר העתיקה ובחזרה ממנה בתחבורה ציבורית, באמצעות כרטיס זלצבורג המקנה נסיעה חופשית.
 • בעונת הקיץ (יולי-אוגוסט) ישנם בארמון הלברון סיורי ערב היוצאים בשעות 19:00, 20:00 או 21:00, ומאפשרים לתכנן את הביקור באתר זה דווקא בסוף היום.
 • אם אינכם משכימי קום בטיולים, תוכלו "למשוך" את ניצול הכרטיס על פני יום וחצי. לדוגמא: ביום הראשון לבקר בעיר העתיקה של זלצבורג, לטייל תחילה בסמטאותיה היפות, ולהיכנס עם הכרטיס לאתר הראשון לקראת הצהריים; ואילו למחרת, לנסוע אל פאתי העיר זלצבורג, ולהיכנס עם הכרטיס בבוקר (לפני הצהריים, במסגרת פרק הזמן של 24 שעות מהכניסה לאתר הראשון) לארמון הלברון, לגן החיות בהלברון או לרכבל Untersberg, אשר כולם כלולים בכרטיס זלצבורג.
 • אם תרצו לשוט על נהר הזלצאך (השייט כלול בכרטיס זלצבורג), אני ממליצה לכם לגשת בתחילת היום אל דלפק הכרטיסים, ולשריין את מועד השייט הרצוי לכם בהמשך היום. תוכלו לאחר מכן לבקר באתרים נוספים, ולהגיע בזמן שנקבע לכם לשייט.
 • ועוד טיפ חשוב ליום טיול בעיר: יום כזה הוא בדרך כלל מעייף יותר מאשר יום טיול בטבע מחוץ לעיר, כי הוא כרוך בהליכה רבה יותר, ופחות פרקי מנוחה לרגליים בזמני נסיעות. מומלץ לעשות הפסקות למנוחה במהלך היום, וכל פינת חמד בעיר תהיה מושלמת לכך!
IMG_8049
טירת זלצבורג מתנוססת לתפארת מעל העיר העתיקה

יום 7 – שעשועי מזרקות המים בארמון הלברון

הבוקר שוב זרחה השמש במלוא אורה, ודירבנה אותנו להשכים קום ולצאת לדרך מוקדם, כך שנספיק לחוות את המירב והמיטב של זלצבורג. נסיעה של חצי שעה בכביש המהיר הביאה אותנו אל האתר הראשון בפאתי העיר – ארמון הלברון (Hellbrunn). הארמון משנת 1615 נבנה ע"י הארכיבישוף של זלצבורג, שתחביבו העיקרי היה בניית מזרקות מים טריקיות, אוטומטיות וחדשניות ביותר בזמנו, שבעזרתן היה משתעשע להנאתו בגן הארמון, וגם מתעלל קצת באורחיו…

הסיור בגן המזרקות הטריקיות (הנקרא בגרמנית Wasserspiele – "משחקי המים") מהנה ומבדר מאד, וגם משפריץ ומרענן ביום קייצי. אם אתם אמיצים במיוחד (כמונו!), מומלץ לכם להתנדב להשתתף בכל הדגמה שהמדריך יציע – מובטחת לכם מקלחת צוננת ומרעננת!

לאחר הסיור המודרך במזרקות הטריקיות, טיילנו להנאתנו בגן הארמון היפה. חיפשנו וחיפשנו ושוב חיפשנו, ולבסוף מצאנו בפינה את הפביליון המפורסם מהסרט "צלילי המוסיקה", שבו פרנץ שר לליזל את השיר "I am sixteen, going on seventeen". אושר גדול!

IMG_8045
גן ארמון הלברון
IMG_8039
הפביליון מצלילי המוסיקה

סיור בעיר העתיקה וטירת זלצבורג

בסיום הביקור המוצלח בארמון הלברון, השארנו את הרכבים בחניית הארמון, והשתמשנו בכרטיס זלצבורג לנסיעה באוטובוס אל העיר העתיקה. בהגיענו, טיילנו בכיכר המרכזית של העיר העתיקה, שיחקנו שחמט וטעמנו מאפים מתוקים בדוכני השוק שבכיכר.

משם טיפסנו במעלה ההר אל הפוניקולר, שלקח אותנו מעלה אל טירת זלצבורג – Festung Hohensalzburg. מהטירה נשקף נופה המרהיב של העיר זלצבורג ונהר הזלצאך החוצה אותה.

המשכנו לטייל במדרחוב הראשי והמהודר של העיר העתיקה – Getreidegasse, שבו חנויות ובתי קפה והוא צבעוני ושוקק חיים. בקצה המדרחוב נמצאת מרפסת מונצ'ברג, שאליה נעלה בהמשך, אך תחילה פנינו מועדות אל מוזיאון המדע והטבע.

IMG_8103
המדרחוב הססגוני ובקצהו מצוק מונצ'ברג

 

מוזיאון המדע והטבע של זלצבורג

אם אתם מטיילים עם ילדים בזלצבורג, וגם אם לא – אל תוותרו על ביקור של שעתיים-שלוש במוזיאון המדע והטבע – Haus Der Natur. זהו מוזיאון חדיש ואינטראקטיבי, העוסק בתחומי טבע ומדע שונים, וכולל המחשות והפעלות בנושאים שונים (כגון: דינוזאורים, חלל, רפואה, גוף האדם, אוקיינוסים ועוד), וגם תצוגות של אקוואריומים וזוחלים.

מומלץ לבקש בכניסה למוזיאון את תוכנית ההדגמות לאותו יום – אנחנו נהנינו מאד ממופע רובוטים!

הנוף ממרפסת מונצ'ברג ובית הולדתו של מוצרט

אחרי הביקור במוזיאון המדע והטבע, רצינו להצטרף לשייט על נהר הזלצאך (הכלול בכרטיס זלצבורג) – אך לצערנו, בשעה זו כבר לא נותרו מקומות פנויים בשייט לאותו יום (לכן אני ממליצה להגיע לקופת הכרטיסים של השייט בשעה מוקדמת יותר, ולשריין לכם מקום לשייט בהמשך היום).

לא נורא, החלטנו לעלות אל המרפסת הפנורמית הקרובה אל מוזיאון המדע, במעלית Mönchsberg. מהמרפסת ניתן להשקיף על נופה של זלצבורג מזווית אחרת, הכוללת הפעם גם את טירת זלצבורג במלוא הדרה. ניתן לבקר פה במוזיאון לאומנות מודרנית, או לנוח מול הנוף ולהיזכר בסצינה מהסרט "צלילי המוסיקה" שצולמה פה, שבה ילדי פון-טראפ שרו עם מריה את השיר "דו-רה-מי"…

IMG_8159
הנוף של זלצבורג ממרפסת מונצ'ברג

האתר האחרון בו ביקרנו בזלצבורג היה בית הולדתו של מוצרט, בבית מס' 9 ברחוב Getreidegasse במרכז העיר העתיקה. הסיור בבית מוצרט אמנם קצר, אך מעניין ביותר, ותוכלו לראות בו את הכינור הראשון עליו למד מוצרט לנגן בילדותו.

קינחנו את היום בארוחת ערב טעימה במסעדה בעיר העתיקה, ולאחריה חזרנו באוטובוס אל הרכבים שהשארנו בחניית ארמון הלברון – ונסענו חזרה לצימר לשנת לילה עריבה!

המלצות נוספות לאתרים בזלצבורג

מאז טיולנו, נוספו לכרטיס זלצבורג עוד אתרים חדשים, הנראים לי מומלצים לביקור, למשפחות עם ילדים או למבוגרים. גילוי נאות – לא ביקרנו בהם, אך קראתי עליהם המלצות טובות:

 • עולם התנ"ך – BibelWelt: מוזיאון אינטראקטיבי חדש ומרתק העוסק בסיפורי התנ"ך, מנגיש אותם לקהל המבקרים ומחבר אותם לתקופתנו.
 • מוזיאון הצעצועים – Spielzeug Museum: מוזיאון אינטראקטיבי המזמין את קהל המבקרים הצעיר לחקור ולגלות את עולם המשחקים והצעצועים.
 • עולם הבירה – Stiegl BrauWelt: סיור רב-חושי במבשלת הבירה המפורסמת Stiegl, הכולל צפייה בסרט פנורמי על תהליך ייצור הבירה, סיור למרתפי חביות הבירה וטעימת בירה.
 • ולסיום – גני מיראבל היפיפיים, אשר לצערי לא הספקנו לטייל בהם, אך הם מוכרים לי וודאי גם לכם מהסרט "צלילי המוסיקה".

Mirabell-SoundOfMusic

4 Comments on “צלילי המוסיקה של זלצבורג

 1. אורלי יקרה,
  הבלוג פשוט מקסים, ענייני, ברור ובעיקר עושה חשק אדיר לארוז מזוודה ולטייל בעקבותייך.
  תודה ששלחת לי את הלינק לבלוג שלך. אני חושבת שהבלוג הזה הוא בהחלט הגשמת חלום עבורך, ומשלב את ההנאה הגדולה שלך בתיכנון טיולים, כתיבה ובילוי עם המשפחה.
  אני כבר מחכה לעידכונים הבאים שלך בבלוג…איילה

  אהבתי

  • איילה היקרה,
   המון תודה על תגובתך החמה! 😊
   איזה כיף שהצטרפת גם את לקוראיי!
   אני שמחה לשתף בחוויות הטיול שלנו, וגם לתת השראה לאחרים ולסייע במידע מועיל לטיולים חלומיים נוספים!
   להשתמע בפוסטים הבאים…
   אורלי

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: